Ile człowiek da radę zrobić w życiu? Martin Neukom (rocznik 56) studiował matematykę, muzykologię, psychologię, teorię muzyki, dyrygenturę chóralną (jeśli dobrze przetłumaczyłem...?), uczy teorii muzyki, pracuje jako kompozytor... Napisał książkę "Sygnał, system i synteza dźwięku - Podstawy Computer Music", za którą dostał mu się doktorat. Obecnie jest szefem departamentu Computer Music (jakoś wolę to określenie, niz Muzyka Komputerowa) i Technologii Dźwięku. Co najważniejsze - nadal żyje i ma się dobrze.
Przyznam, że do momentu wydania w tym roku przez szwajcarski Domzil jego płyty "Studien 5-7", o samym Neukomie nie słyszałem. Powody? Pojawiał się w zasadzie wyłącznie na "składankach" z muzyką współczesną. Jedyne jego "pełnowymiarowe" wydanie sprzed 2011 roku to "Studie 18" - muzyczna kontemplacja reguły złotego podziału, dostępna jako DVD 5.1. Taka forma znakomicie ogranicza liczbę potencjalnych słuchaczy, choć samych dźwięków można pobrać za free w całości na http://www.domizil.ch/releases/d25/d25.html - tam też pobierzemy booklet tłumaczący zamysł, jaki towarzyszy każdej kompozycji. Gorąco polecam, nawet w tak upośledzonym formacie jak mp3.
Co do "Studien 5-7" - podobno zostało zrealizowane w latach 92-96 przy użyciu języka Csound (język programowania muzycznego) na Atari ST. Nie wiem, na ile wierzyć tym informacjom (pochodzącym ze strony samego Domzil), ponieważ efekty, które możemy usłyszeć na płycie, zrywają beret swoją precyzją i głębią wykonania. Hałasom towarzyszą przejmujące efekty echa, dźwięki oscylują od niezwykle czystych po przyzwoicie brudne, a całość co chwila ulega metamorfozom poprzez nagłe (choć nie denerwujące) wprowadzanie nowych motywów. Splendid.
Wracam do PowerPointa,
PEO
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz